VET FÓRUM
VET Fórum je každoroční vlajkovou akcí pro oblast odborného vzdělávání a přípravy. Je organizována Domem zahraniční spolupráce a úzce navazuje na Evropský týden odborných dovedností vyhlašovaný Evropskou komisí.
VET Fórum je každoroční vlajkovou akcí pro oblast odborného vzdělávání a přípravy. Je organizována Domem zahraniční spolupráce a úzce navazuje na Evropský týden odborných dovedností vyhlašovaný Evropskou komisí.
Téma: Cesta k environmentální udržitelnosti v mezinárodních projektech Erasmus+
Cílem letošního ročníku konference je inspirovat organizace v tom, jak udržitelnost přirozeně začlenit nejen do projektů Erasmus+, ale i do života organizace. Těšit se můžete na odborné příspěvky, praktické workshopy s příklady dobré praxe a samozřejmě také na společnou diskuzi s kolegy a neformální sdílení udržitelných tipů, zajímavostí a zkušeností.
Konference je tematicky zaměřena především na obory zemědělství, lesnictví, ekologie a ochrana životního prostředí, veterinářství, potravinářství a gastronomie, účastnit se však mohou také zástupci dalších oborů, které toto téma zajímá.
Datum: 24.10.2024
Místo konání: Hotel Pyramida, Bělohorská 24, Praha 6
Pro registrované účastníky je akce zdarma. Po celou dobu konference bude zajištěno občerstvení. Náklady spojené s dopravou na konferenci účastníkům neproplácíme.
9:00 - 10:00 Registrace, check-in, káva
10:00 - 10:30 Úvodní slovo ředitele DZS Michala Uhla a Václava Velčovského z MŠMT, vrchního ředitele sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF
10:30 - 12:00 Odborný program:
12:00 - 13:30 Oběd
13:30 - 15:00 Workshop Klimatická mozaika
Moderátoři: Clément Maufra, Petra Jelínková, Katarína Císařová
Workshop Udržitelnost v praxi I
Moderátorka: Martina Kaňáková
Workshop Udržitelnost v praxi II
Moderátorka: Hana Slámová
Workshop Udržitelnost v praxi III
Moderátor: Jaromír Coufalík
Popis workshopů je uveden níže v sekci Workshopy.
15:00 - 16:00 Síťování, káva
Po celou dobu akce budou na stáncích přítomni zástupci odborných škol, kteří představí své mezinárodní aktivity s ohledem na udržitelnost a poskytnou tak příležitost pro inspiraci a vzájemnou diskuzi.
Vystavovatelé:
Zástupci odborných škol a organizací zabývajících se odborným vzděláváním a žáci odborných škol.
Workshop je určen pro žáky odborných škol.
Cílem je poskytnout hlubší pochopení změny klimatu a motivovat je k pozitivnímu jednání.
Interaktivně vysvětlit příčiny a důsledky změny klimatu.
Podporovat inovativní ekologické iniciativy.
Objasnit klíčové aktivity s největším dopadem.
Diskutovat o aktuálních problémech a výzvách souvisejících se změnou klimatu.
Vytvořit prostor pro výměnu zkušeností a názorů mezi účastníky.
Workshopem účastníky provede Petra Jelínková, Clément Maufras, Katarína Císařová.
Tři paralelní workshopy jsou určeny zástupcům odborných organizací. Jejich cílem je sdílení příkladů dobré praxe v oblasti enviromentální udržitelnosti prostřednictvím prezentace konkrétního projektu, inspirování účastníků k aplikaci udržitelných postupů do vlastních projektů a vytvoření prostoru pro diskuzi a výměnu zkušeností.
Opatření v oblasti životního prostředí a klimatu jsou pro Evropskou unii klíčovou prioritou.
Udržitelnost by se měla stát součástí celého spektra vzdělávání a odborné přípravy, včetně učebních osnov, profesního rozvoje pedagogů i budov, infrastruktury a provozu.
Program Erasmus+ je klíčovým nástrojem pro budování znalostí, dovedností a postojů ke změně klimatu a podpoří udržitelný rozvoj v rámci Evropské unie i mimo ni.
Popis celé priority naleznete v Příručce programu Erasmus+.
Téma: Podpora dalšího odborného vzdělávání pracovníků
Mezinárodní příležitosti pro další odborné vzdělávání pracovníků odborných škol a prostor pro sdílení jejich praktických zkušeností z mezinárodních výjezdů v programu Erasmus+. Na konferenci vystoupili se svým příspěvkem odborníci k aktuálním trendům v dalším odborném vzdělávání.
Evropská komise vyhlásila období od května 2023 do května 2024 za Evropský rok dovedností s cílem pomoci řešit nedostatek dovedností a kvalifikací na trhu práce. Chce zároveň umožnit lidem získat dovednosti, které jim pomohou najít nebo si udržet kvalitní zaměstnání. Prioritou je rozvoj digitálních a zelených dovedností a dovedností pro průmysl 4.0.
Evropský rok dovedností zahrnuje řadu aktivit a akcí, včetně konferencí, seminářů a osvětových kampaní. Jejich přehled najdete na webu year-of-skills.europa.eu. V Česku má koordinaci Evropského roku dovedností na starost Ministerstvo práce a sociálních věcí. Užitečné tipy nabízí také Národní pedagogický institut. Na sociálních sítích můžete sledovat aktuální informace v příspěvcích s oficiálním hashtagem #EuropeanYearOfSkills nebo #EvropskyRokDovednosti.
Na podporu investic do prohlubování dovedností a změny kvalifikace jsou k dispozici značné finanční prostředky EU a technická podpora. Patří k nim i program Erasmus+, Horizont Evropa, program Digitální Evropa nebo Evropský sociální fond plus.
Ve dnech od 23. do 27. října se koná sedmý ročník Evropského týdne odborných dovedností (VET Skills Week), který je letos součástí aktivit Evropského roku dovedností. Je to iniciativa Evropské komise, jejímž cílem je představit to nejlepší z oblasti odborného vzdělávání a přípravy a zdůraznit jeho klíčovou roli v rozvoji inovací a konkurenceschopnosti v Evropě.
Odborné školy, veřejné instituce, inovativní centra, podniky a další organizace mohou zorganizovat vlastní akce, během kterých zájemcům ukáží, proč je odborné vzdělávání chytrou volbou. Akci pak stačí registrovat na evropském portále year-of-skills.europa.eu. Organizátoři následně získají oficiální grafické materiály, které mohou využít při propagaci svojí akce. Na sociálních sítích se používá oficiální hashtag #ObjevSvujTalent nebo jeho anglická verze #DiscoverYourtTalent.
V roce 2022 se do Evropského týdne odborných dovedností zapojilo 29 států a registrováno bylo přes tisíc akcí. Nejaktivnější bylo Turecko, Maďarsko a Španělsko.