Na slavnostním setkání učitelů u krajanských komunit a lektorů češtiny v zahraničí se letos v Toskánském paláci sešel rekordní počet hostů

V srpnu proběhlo již tradiční letní setkání, které pořádáme v rámci Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí

Skupinová fotografie účastníků.
16. letní setkání v Toskánském paláci proběhlo 28. srpna 2024. Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Reprezentativní prostory Toskánského paláce jen umocnily slavnostní atmosféru při připomínce 20. výročí vysílání učitelů ke krajanským komunitám v Argentině.

V roce 2004 započala úspěšná a smysluplná cesta ke kontinuální podpoře českého jazyka a kultury v tomto regionu. Od té doby se v Argentině vystřídalo celkem 17 učitelů, kteří působili v Buenos Aires a v provincii Chaco. Někteří dokonce dojížděli do provincie Itapúa v Paraguayi.

Hosty uvítal v úvodní řeči ředitel DZS Michal Uhl, který mimo jiné zmínil, že mezirezortní spolupráce a komunikace bývá složitá. Nicméně v tomto případě jsme dle jeho slov pomyslnou chybou v Matrixu, kdy mezirezortní spolupráce funguje až neskutečně dobře. „Přemýšlel jsem, čím to může být a přišel jsem na to, že na obou stranách – jak na straně MŠMT, tak na straně MZV – se této agendě věnují lidé, kteří jí věří, považují ji za mimořádně důležitou a přemýšlí, jakým způsobem se má posouvat,“ uvedl Michal Uhl. Ředitel DZS poděkoval i svým zaměstnancům, kteří se agendě ve všech časových pásmech věnují a předal slovo svým kolegům z dalších institucí.

Michal Uhl, ředitel DZS.
Michal Uhl, ředitel DZS. Foto: Petr Zewlakk Vrabec

„Když vás tu vidím v tak hojném počtu, je to důkaz, že jste chtění a žádaní nejen institucemi jako jsme my, Ministerstvo zahraničních věcí, ale hlavně jste chtění a žádaní krajany v zahraničí. Potřeba výuky českého jazyka v zahraničí byla do včerejšího dne na druhém místě po korespondenční volbě. Takže jste se stali našim cílem číslo jedna,“ řekl ve svém proslovu Jiří Krátký, zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Účastníci akce tohoto formátu mají každoročně možnost se potkat se zástupci Senátu a Poslanecké sněmovny PČR, ministerstev zahraničí a školství, bohemisty a dalšími zajímavými lidmi z oboru. Po sérii proslovů dostali prostor samotní učitelé a lektoři, a dali tak nahlédnout do své každodennosti. Zúčastnění se seznámili s novými trendy ve výuce češtiny jako cizího jazyka, získali nejen užitečné poznatky pro praxi učitelů/lektorů češtiny, ale seznámili se také s důležitými novinkami Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí.

Součástí letošního programu byla i přednáška spisovatelky Jany Šrámkové korunovaná četbou z vlastní tvorby, sdílení zkušeností bývalých učitelů v Argentině Dalibora Hofmana, Venduly Vlkové Hingarové a Markéty Pilátové či současného učitele Petra Táborského. V neposlední řadě měli hosté možnost zhlédnout ukázku argentinských tanců, která umocnila slavnostní atmosféru na místě.

Letošní akci nevynechala ani ikona bohemistiky paní profesorka Marie Čechová, která řadu učitelů a lektorů učila. „Vážím si spolupráce s DZS právě proto, že jejich činnost je vidět a má výsledky. Tato setkání jsou velice užitečná. Potkají se tady lektoři a učitelé z celého světa, vyměňují si tu zkušenosti a jak vidíte, program je nejen užitečný, ale i zábavný. Tento den je proto krásným vyvrcholením léta,“ uvedla.

S letním setkáním je již tradičně spjaté i vydání dalšího čísla časopisu Krajiny češtiny. Nové číslo přináší článek k letošnímu výročí a na otázky Radky Návarové (jedné z učitelek vyslaných do Argentiny) odpovídali učitelé, kteří v destinaci působili. Najdete v něm také článek Michaely Svojšové o letošní návštěvě vedení DZS v australském Adelaide a mnoho dalšího.

Zajímá vás, jak taková práce lektorů a učitelů u krajanů vypadá? Poslechněte si náš podcast Za hranicí s učitelkou u krajanů Markétu Pilátovou, ve kterém hovořila o životě a práci v krajanské komunitě v Brazílii. Rozhovor s lektorem češtiny Jiřím Bernkopfem zase odhaluje motivaci rumunských studentů ke studiu českého jazyka a přibližuje každodenní život v Bukurešti.