Nové iniciativy na podporu atraktivních a udržitelných profesních drah ve výzkumu

CZELO

Cílem je posílit Evropský výzkumný prostor (EVP) a zároveň zvýšit jeho odolnost, přitažlivost a konkurenceschopnost.

Evropská komise představila dlouho očekáváný komplexní soubor opatření na podporu výzkumných kariér, jejichž cílem je posílit Evropský výzkumný prostor (EVP) a zároveň zvýšit jeho odolnost, přitažlivost a konkurenceschopnost. Nové iniciativy si kladou za cíl vytvořit stabilní a dobře placené pracovní příležitosti pro více než 2 miliony výzkumných pracovníků v celé Evropě. Současně je jejich snahou udržet talenty v Evropě a vytvořit z ní atraktivní destinaci pro mezinárodní talenty.

Soubor opatření zahrnuje:

  • Návrh doporučení Rady, kterým se zřizuje nový evropský rámec pro profesní dráhy ve výzkumu.
  • Novou chartu pro výzkumné pracovníky, která nahradí chartu a kodex pro výzkumné pracovníky z roku 2005 novými a revidovanými zásadami.
  • Evropský rámec kompetencí pro výzkumné pracovníky (ResearchComp), který podpoří meziodvětvovou mobilitu výzkumných pracovníků.

Od zahájení Evropského výzkumného prostoru v roce 2000 došlo v oblasti výzkumných kariér a podpory výzkumníků k významnému pokroku. Stále však existují nevyřešené problémy, které vyžadují cílenější a účinnější opatření. Sdělení Komise o „Novém evropském výzkumném prostoru pro výzkum a inovace“ uznává, že pro přilákání a udržení nejlepších výzkumných pracovníků v Evropě je nezbytné zlepšení podmínek kariérního rozvoje ve výzkumu a že během posledních let nedošlo k adekvátnímu zlepšení jistoty zaměstnání, především pro výzkumníky na počátku kariéry. Návrh doporučení Rady kromě jiného poskytuje definici výzkumných pracovníků a dalších výzkumných profesí, uvádí opatření pro spravedlivý kariérní růst a vyzývá k vytvoření monitorovacího mechanismu profesních drah ve výzkumu.

Navrhované doporučení Rady rovněž zavádí novou chartu pro výzkumné pracovníky, která je určena výzkumným pracovníkům, zaměstnavatelům, financujícím subjektům a tvůrcům politik. Ta aktualizuje předchozí Evropskou chartu pro výzkumné pracovníky a Kodex chování pro přijímání výzkumných pracovníků (z roku 2005).

Posledním představeným opatřením je Evropský rámec kompetencí. Jedná se o klíčovou iniciativu Evropského roku dovedností, která si klade za cíl to, aby výzkumní pracovníci disponovali souborem průřezových dovedností nezbytných pro profesní dráhu ve všech oborech, včetně akademické půdy, privátního sektoru a průmyslu, veřejné správy nebo ve vlastních start-upech. Doporučení Rady pak zmiňuje i další nové nástroje, které jsou v procesu přípravy, jako např. Talentová platforma ERA, středisko pro sledování profesních drah v oblasti VaVaI či investiční strategii na podporu organizačních změn, aby subjekty na trhu práce vytvářely atraktivnější profesní dráhy.

Více informací naleznete na webu Evropské komise.