Mezinárodní zkušenosti pro každého: zážitek, který inspiruje a rozšiřuje obzory

Dům zahraniční spolupráce (DZS) usiluje o to, aby se k mezinárodním zkušenostem dostali i ti, kteří k nim mají obtížnější přístup.

Zapojil se proto do příprav výjezdu pro znevýhodněnou mládež do Polska a Litvy. Skupina mladých lidí dostala jedinečnou příležitost podívat se za hranice Česka. Navštívili hlavní města Varšavu a Vilnius a také základnu NATO v litevské Rukle, kde se setkali s českými vojáky. Celou akci ve spolupráci s DZS zorganizovala Rada dětí a mládeže Středočeského kraje v rámci příprav Celostátní vzájemné výměny zkušeností (CVVZ) 2025.

Výjezd pro znevýhodněnou mládež do Polska a Litvy
Výjezd pro znevýhodněnou mládež do Polska a Litvy.

Účastníky byli mladí lidé z dětských domovů a děti z rodin, které podporuje Mezinárodní vězeňské společenství – další z partnerů akce. Pro mnohé z nich šlo o první cestu do zahraničí. 

„V DZS věříme, že každá zahraniční zkušenost je pro mladého člověka cenná, protože rozšiřuje obzory, posiluje sebevědomí a otevírá nové možnosti. Pro mladé lidi ze znevýhodněného prostředí to platí dvojnásob. Chceme, aby věděli, že Evropa je otevřená i jim – že do ní patří, že mají právo cestovat, poznávat a rozvíjet se stejně jako jejich vrstevníci kdekoli jinde,“ doplňuje Šimon Presser, vedoucí sekce mládeže a sportu DZS.

Během pobytu v Polsku navštívili účastníci Varšavu, kde je provázeli místní studenti. V Litvě skupina zavítala nejen do Vilniusu, ale také na vojenskou základnu NATO v Rukle. Tam je čekal interaktivní program s českými vojáky, kteří jim přiblížili život v armádě a fungování mezinárodních misí. Na místě je přivítali i čeští diplomaté ze zastupitelského úřadu.

Výjezd pro znevýhodněnou mládež do Polska a Litvy
Vojenská základna NATO v Rukle. Foto: rotmistr R.S.

Návštěva základny byla bezpochyby jedním z vrcholů celé cesty. Zavedla je do reálného vojenského prostředí a umožnila jim prohloubit povědomí o roli NATO i významu mezinárodní spolupráce. 

Podstatnou součástí výjezdu byly i mezikulturní aktivity – například setkání s litevskými skauty. S těmi mladí diskutovali o svých zkušenostech, rozdílech mezi Českem a Litvou nebo o barvách skautských šátků. Tato setkání přispěla k navázání nových přátelství, výměně názorů i rozvoji komunikačních dovedností.

Setkání s litevskými skauty.
Setkání s litevskými skauty.

Celý projekt měl pro účastníky mimořádný přínos – posílil jejich samostatnost, motivaci i chuť dále se rozvíjet. Mnozí z nich si díky této zkušenosti uvědomili, že mají na víc, než si sami dříve mysleli. 

„Čekala jsem hodně, ale tohle předčilo všechno – skupina byla naprosto vzorná a hlavně neskutečně inspirativní. Každý z nich má za sebou těžký životní příběh, a přesto dokážou rozdávat radost. Výjezd měl být hlavně pro ně. Ale čím víc jsme je poznávali, tím víc jsme cítili, že to oni inspirují nás,“ říká Beata Zemanová, koordinátorka výjezdu.

Zkušenosti tohoto typu mohou být zlomové. Pomáhají mladým lidem rozšířit své vnímání světa, získat sebedůvěru a objevit vlastní potenciál. Právě proto DZS hledá způsoby, jak zapojit do mezinárodního vzdělávání skutečně každého – bez ohledu na jeho sociální či životní situaci.