Bez zahraničních studentů se Česko neobejde. Jaké jsou jejich přínosy?
Zvyšující se počet zahraničních studentů v Česku má příznivý vliv na ekonomiku, demografii i pověst v zahraničí jako moderní země.
Na začátku února jsme uveřejnili zprávu z výzkumu programu Study in Czechia týkající se zahraničních studentů na českých vysokých školách – kdo jsou, jak se jim zde daří, a co na Česku i českém vzdělávacím systému nejvíce oceňují. Tento výzkum tematicky navazuje na předcházející z roku 2020. Přichází v důležitý čas, kdy se Česko, stejně jako i další země Evropy, potýká s demografickým poklesem a stárnutím obyvatelstva.
Ambasadoři DZS - zahraniční studenti českých škol. Foto: DZS
Demografická role
„Bohatství a prosperita každé země závisí na jednom jediném kritériu: chytří a motivovaní lidé z Česka buď odcházejí, nebo tady vidí příležitost, možnost uplatnění, a tak sem přicházejí a zůstávají. Potřebujeme tak rozšířit základnu, abychom měli větší výběr chytrých, motivovaných lidí, kteří budou studovat v Česku,“ zhodnotil během mediální snídaně zaměřené na představení zmíněného výzkumu Jaroslav Miller, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy.
Česká populace se pomalu ale jistě zmenšuje a stárne. Za rok 2023 se podle odhadů narodilo asi 92 tisíc dětí, zatímco zemřelo přibližně 120 tisíc lidí. Aktuální populační přírůstek přistěhováním způsobený útokem na Ukrajinu, který je patrný v následujícím grafu, problém otázky sociálních systémů, vč. důchodového, z dlouhodobého hlediska rozhodně neřeší. Řešení však může přijít právě ze strany zahraničních studentů na českých vysokých školách.
Ekonomická role
„V české ekonomice je dnes řada sektorů, která by bez zahraničních studentů a absolventů byla ochromena a nefunkční. Jedná se nejen o zdravotnictví, ale i o některé strojírenské obory,“ upozorňuje Jaroslav Miller. Z profesního pohledu se ale nejedná pouze o přínosy po absolvování studia – podle výzkumu 64 % zahraničních studentů v Česku pracuje už během studií. Přispívají tak ekonomice nejen poplatky za studium (pokud studují v anglickém jazyce), ale i placením daní a pojištění. Vysoké školy pak díky těmto poplatkům navyšují svůj rozpočet a tím kapacitu ve studijních programech i pro české studenty. Ti zahraniční studenti, kteří studují v českém jazyce (2/3 respondentů výzkumu), sice za studium samotné neplatí, ale díky znalosti jazyka se snáz integrují mezi české studenty i společnost.
Systematická práce se zahraničními studenty a absolventy je nezbytná
Investice do náboru se vrací v podobě vzdělaného integrovaného člověka. „Někdo by si mohl říct, že studenti přijdou a zase odejdou. Ale my víme (z tohoto i dalších výzkumů, pozn. red.), že skoro polovina zahraničních studentů zůstává v Česku. To znamená, že se lákání vyplatí. Zůstanou tu, založí rodiny, platí daně, podílejí se na trhu práce v segmentu vysoce přidané hodnoty, protože jsou na pozicích, které jsou velmi ceněné a kvalifikované. U řady studentů dochází i k následné naturalizaci (získání českého občanství, pozn. red.),“ shrnuje benefity ředitel Domu zahraniční spolupráce Michal Uhl.
Mediální snídaně na téma zahraničních studentů v Česku 13. 2. 2024. Foto: DZS
A i ti, kteří se po dokončení studia zde vrátí do rodné země, mají na Česko hluboké vazby, které mohou pomoci utváření obchodních a dalších vztahů mezi zeměmi. To posiluje vytváření pozitivního obrazu Česka v zahraničí, z kterého Česko těží dlouhodobě po zbytek života absolventa. Skrze naši iniciativu Study in Czechia zároveň reprezentujeme Česko v zahraničí jako inovativní zemi pro výzkum a vědu a pořádáme pravidelná setkání absolventů a studentů českých škol po světě. Kromě těchto aktivit se však Study in Czechia stará o své ambasadory, z řad studentů, a dále s absolventy pracuje.
Jedním z těchto absolventů, kteří zde zůstali i po svých studiích, je Oleg Fetisov. Po dokončení doktorského programu v českém jazyce na Fakultě stavební ČVUT v Praze na své alma mater zůstal jako ambasador a člen internacionalizačního týmu rektorátu ČVUT, a loni se stal hlavou oddělení internacionalizace Fakulty elektrotechnické. Kromě podpory reputace českého vzdělávání v zahraničí se Oleg zasadil i o navázání vztahů mezi ČVUT a českými velvyslanectvími (zejména na Ukrajině). Podporuje také ukrajinské krajany v Česku, pomáhá současným studentům ve vízové problematice či organizuje akce. „Již jako student jsem poznal, že Česko je skvělou zemí pro život a jednou z nejbezpečnějších zemí na celém světě. Dnes také láká největší developerské, průmyslové a další společnosti. Nemluvě o skvělé české kultuře a komunitě otevřené zahraničním studentům, pracovníkům a vědcům. Myslím, že je to země, která se pro každého může stát domovem,“ shrnul Oleg v rozhovoru během mediální snídaně.
Kompletní publikace o uskutečněném výzkumu je dostupná na webu DZS. Naleznete v ní i doporučení pro další práci se zahraničními studenty. Tiskovou zprávu shrnující její výsledky naleznete zde. Prezentace a záznam ze setkání s médii jsou k dispozici na medialnisnidane.cz.